Skip to main content

Hagyományosan világszerte március a vastagbélrák elleni küzdelem hónapja. A betegség előfordulása az utóbbi években világszerte riasztóan növekszik. Gyógyításában kulcsfontosságú, hogy időben felismerjék és kezeljék, megelőzésében nagy szerepe van a megfelelő életvitelnek. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a vastagbélrákkal kapcsolatosan.

A végbélrákos megbetegedések előfordulásának növekedése Romániában és Hargita megyében is tetten érhető – szögezte le szerdán közzétett bejegyzésében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház.

„Riasztóan megnőtt az esetek száma, gyakran pedig már előrehaladott stádiumban diagnosztizálják a betegséget. Aggasztó az is, hogy ez a daganattípus egyre gyakrabban jelenik meg fiatal, 50 év alatti betegeknél” – írták az intézmény közösségi oldalán.

A főbb tünetek, amelyek figyelmeztető jelként szolgálnak, és amelyekkel gasztroenterológushoz kell fordulni, a következők:

  • gyomorproblémák (például székrekedés, amely hasmenéssel váltakozik);
  • vér jelenléte a székletben;
  • indokolatlan fogyás, étvágytalanság, krónikus fáradtság;
  • diffúz hasi fájdalom, puffadás;
  • laboratóriumi változások: vashiányos vérszegénység, pozitív okkult vérzésvizsgálat.

Megjegyezték ugyanakkor, hogy a vastagbélrák szűrése 45 éves kortól javallott, sőt, ha a családban előfordult vastagbélrák, akkor még korábban. A vastagbélrák szűrése és diagnosztizálása egyaránt kolonoszkópiával történik, amelyet a csíkszeredai kórházban is elvégeznek. Az intézmény felhívja a figyelmet, hogy az időben, korai stádiumban felismert vastagbélrák kezelhető, gyógyítható.

Meghatározó az életmód és az étrend

Mint a csíkszeredai kórház gasztroenterológiai osztályának vezetője, dr. Dana Braic az Agerpres-nek elmondta: a legfiatalabb általa kezelt beteg mindössze 26 éves volt. A szakember hangot adott azon véleményének, hogy a vastagbélrákos esetek számának növekedése az életmód és az étrend megváltozásának köszönhető.

„A vastagbélrák nagyrészt vastagbélpolipokból alakul ki. Ezek a polipok jóindulatú vastagbéldaganatok, de idővel, ha nem kezelik, rákossá válhatnak. A vastagbéltükrözés során észlelt polipok minden probléma nélkül eltávolíthatók, kimetszhetők, endoszkópos módszerrel” – osztotta meg az osztályvezető.

 Maszol.ro