Napra pontosan harminckét éve rúgta Andrés Escobar a történelem legsúlyosabb következményekkel járó öngólját a pasadenai Rose Bowl Stadionban, az Egyesült Államok–Kolumbia világbajnoki labdarúgó-mérkőzésen. Akkor még senki sem sejtette, hogy a 2–1-es vereségben döntő szerepet játszó hibázás Escobarnak az életébe kerül; tíz nappal később, július 2-án egy medellíni night clubban agyonlőtték.
Miért?
Mert 32 éve, 1994. június 22-én becsúszva a saját kapuja jobb alsó sarkába küldte a labdát, ezzel 1–0-s vezetéshez juttatva az Egyesült Államok válogatottját a világbajnoki csoportmérkőzésen, amelyet végül 2–1-re el is veszített az amúgy sokkal többre hivatott dél-amerikai válogatott. Ezzel Kolumbia kiesett, mivel az első csoportmeccsét is elbukta Románia ellen 3–1-re, pedig akár még a döntőbe jutásra is esélyesnek tartották Francisco Maturana szövetségi kapitány válogatottját, hiszen a selejtezőben 1993. szeptember 5-én Buenos Airesben 5–0-ra megverte Argentínát. (Igaz, Diego Maradona nem játszott, a szégyenletes vereség után hívták vissza a válogatottba.)
A kolumbiai labdarúgókat már a meccs előtt is megfenyegették, ha nem verik meg az amerikaiakat, akkor baj lesz. Hát baj is lett. Escobar fittyet hányva a fenyegetésekre, a kiesés után hazament Medellínbe, és július 2-án elment szórakozni az El Indio nevű bárba. Itt már odabent is provokálták, majd kirángatták a mulató elé, és egy helyi drogkartellhez köthető testvérpár (Santiago és Pedro Gallón) sofőrje, Humberto Munoz Castro agyonlőtte. Egyes források szerint hat, mások szerint tizenkét lövést adott le Escobarra, és mindegyik után elkiáltotta magát: Gól! Ezzel is az ominózus öngólra utalva, amelyen jókora összeget bukott a nagy tétben fogadó drogkereskedő testvérpár. Munozt elfogták és 43 év börtönre ítélték, Andrés Escobart óriási részvét mellett kísérték utolsó útjára, 120 ezren voltak a temetésén.
Forráss: Index.hu

