Ilie Bolojan miniszterelnök bejelentette, hogy az első intézkedéscsomagot felelősségvállalással fogadják el legkésőbb a jövő hétig. Ennek keretében az áfát két kulcsosra rendezik át: 11%-os és 21%-osra.
A csökkentett áfa mértéke megmarad a gyógyszerekre, ivóvízre, tűzifára és távhőre. A kormányfő egyúttal bejelentette az üzemanyagokra, cigarettára és alkoholra kivetett jövedéki adók 10%-os emelését is. Ilie Bolojan azt is bejelentette, hogy növelik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) hozzájárulóinak számát – jelenleg több mint 16 millióan részesülnek egészségügyi szolgáltatásokban, míg csupán 6 millióan fizetnek hozzájárulást.
A 3.000 lejnél magasabb nyugdíjakra is kiterjesztik az egészségbiztosítási járulékot (CASS), valamint eltörölnek bizonyos kivételeket, így a hozzájárulók száma meghaladja majd a 8 milliót. A miniszterelnök elmondása szerint „egy 4.000 lejes nyugdíj esetén a 3.000 lej feletti rész után kell majd 10%-os hozzájárulást fizetni, tehát 10%-ot 1.000 lejre, ami 100 lejt jelent.”
A deficitcsökkentő intézkedéscsomag elemeit ismertető szerdai sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kormányfő kijelentette, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetést (CASS) kiterjesztik a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy jelenleg az országban 6 millióan fizetik ezt a járulékot, miközben 16 millióan részesülnek az ingyenes állami egészségügyi ellátásban. Ezért a kormány részben a jelenlegi járulékmentességek egy részének felszámolásával és részben a járulékfizetésnek a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra való kiterjesztésével 8 millióra növelné a járulékfizetők számát.
Bolojan elmagyarázta, hogy az intézkedés bevezetése után egy 4000 lejes nyugdíj egészségügyi szolgáltatási járuléka a 3000 lej feletti összeg tíz százaléka, azaz 100 lej lesz.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések.
Átmeneti intézkedésként javasoljuk, hogy a nyugdíjak és fizetések a jövő évben se növekedjenek – mondta miniszterelnök a deficitcsökkentő intézkedéscsomag elemeiről beszámoló sajtótájékoztatóján. Bolojan azzal érvelt, hogy 2024-ben nagyon nagy mértékben nőttek a jövedelmek: a fizetések több mint 20, a nyugdíjak több mint 30 százalékkal, és ezek indexálására nincs fedezet a költségvetésben. Nyomatékosította: a juttatások befagyasztása kizárólag a jövő év végéig lesz érvényes.
Bejelentette azt is, hogy jövő évtől 10 százalékról 16 százalékra emelik az osztalékadót és bevezetik a bankok extraprofitadóját. Növelik továbbá a szerencsejátékokból és sportfogadásokból származó nyereségek adóját, hogy ‘legalább 30 százalékkal több bevétele legyen ezekből az államnak’ – számolt be Bolojan.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán kijelentette, hogy az elmúlt években fenntarthatatlan mértékben megnőttek az ösztöndíjkiadások, ezért az érdemi ösztöndíjak számát korlátozzák, a szociális ösztöndíjakat pedig pontosan meghatározott kritériumok alapján ítélik oda.
A deficitcsökkentő csomag elemeit ismertető sajtótájékoztatóján a miniszterelnök hangsúlyozta: tudja, hogy ez nem egy népszerű intézkedés, de ebben az esetben is korrektül kell eljárnia a kormánynak. Rámutatott: az elmúlt években olyan mértékben nőtt az ösztöndíjra jogosult diákok – főként iskolai tanulók – száma, hogy a támogatások kifizetése már fenntarthatatlanná vált az állami büdzsé számára.
Emlékeztetett, hogy három évvel ezelőtt évi 188 millió lejt fizettek ki ösztöndíjakra, de három év alatt ez az összeg 4,7 milliárd lejre nőtt. Rengeteg tanuló részesül érdemösztöndíjban, mert az évi tanulmányi átlaga meghaladja a 9,50-et, miközben az érettségin egy részük gyengén teljesít – magyarázta.
Bolojan szerint kétfajta ösztöndíj marad a rendszerben: az érdemösztöndíj, amit valóban érdem szerint ítélnek majd oda korlátozott számú diáknak, és a szociális ösztöndíj, amellyel a hátrányos helyzetű családokból származó gyerekeket támogatják szigorú kritériumok alapján.
Forrás: news.ro/Agerpres